Optymalizacja szybkości działania strony na WordPress

Czasami zdarza się może, że nasza witryna na WordPress działa zdecydowanie za wolno. Zbyt wolne działanie strony może być uciążliwe dla odwiedzających, a nawet ostatecznie zniechęcić go ponownych odwiedzin. Istnieje jednak kilka optymalizacyjnych działań, które pomogą przyspieszyć działanie strony na WordPress.

Dlaczego strona ładuje się zbyt wolno?

Kiedy można stwierdzić, że strona działa za wolno? Aby ocenić szybkość ładowania strony, należy wykonać odpowiednie pomiary. Nie wystarczy jednak przeklikanie witryny na własnym komputerze, ponieważ często odwiedzana strona zawsze ładuje się szybciej na danym urządzeniu. To wszystko za sprawą pamięci tymczasowej przeglądarki, w której przechowywane są dane zapisywane podczas przeglądania. Szybkość działania i ładowania się strony można zmierzyć za pomocą specjalnych narzędzi. Optymalny czas ładowania nie powinien przekroczyć 2 sekund.

Do najczęstszych przyczyn zbyt wolnego działania strony możemy zaliczyć między innymi nieprawidłowo skonfigurowany hosting WordPress, niezoptymalizowana grafika zamieszczana na stronie, zewnętrzne skrypty w postaci reklam lub czcionek oraz wtyczki, których może być zbyt dużo lub mogą być nieprawidłowo zakodowane.

Jak zoptymalizować szybkość działania strony na WordPress?

Istnieje kilka stosunkowo łatwych sposobów optymalizacji szybkości, bez konieczności programowania.

Wtyczka pamięci podręcznej

Te wtyczki to najważniejszy czynnik wpływający na szybkość działania strony, który może ją przyspieszyć nawet kilkukrotnie. Ich działanie polega na zapisywaniu kopii strony internetowej w pamięci serwera podczas pierwszego ładowania. Kopia służy następnie innym użytkownikom odwiedzającym stronę, zmniejszając obciążenie serwera i zarazem zwiększając wydajność strony. Popularne wtyczki to WP Super Cache lub WP Rocket.

Dobry hosting dla WordPress

Wydajność hostingu ma znaczący wpływ na szybkość działania witryny. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać sprawdzony, wysokiej jakości hosting. Podczas wyboru warto przeanalizować dostępne opcje i zapoznać się z opiniami innych użytkowników WordPress.

Optymalizacja grafiki na stronie

Odpowiednia optymalizacja zdjęć i obrazów zamieszczanych na stronie ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o wydajność strony. Przede wszystkim format grafiki musi być odpowiednio dopasowany. I tak na przykład PNG jest nieskompresowany i najlepiej sprawdzi się w przypadku prostych obrazów, bez dużej ilości kolorów. Natomiast JPEG, jako format skompresowany używa się do obrazów z dużą ilością kolorów. Warto również zmniejszyć rozmiar grafiki, jeśli to możliwe oraz skorzystać z możliwości ustawienia obciążenia obrazów. Polega to na tym, że podczas otwierania witryny ładowane są tylko widoczne obrazy. Natomiast Inne grafiki pobierają się stopniowo podczas przesuwania strony w dół.

Uporządkowanie wykorzystywanych wtyczek

Aby zoptymalizować szybkość działania strony, należy również zinwentaryzować wszystkie wykorzystywane wtyczki. Najpierw warto przejrzeć wszystkie zainstalowane wtyczki i usunąć te, które nie są już wykorzystywane. W kolejnym kroku należy zaktualizować te, które są wykorzystywane i wymagają aktualizacji.

Szybkość ładowania się i działania strony internetowej to bardzo ważne czynniki, które bezpośrednio wpływają na odczucia i opinię użytkownika. Dobrze działająca strona może natomiast zachęcić użytkownika do ponownych odwiedzin. Warto więc sprawdzić, czy nasza strona WordPress działa wystarczająco szybko i nie wymaga optymalizacji.

Poprzedni artykułJak zostać Scrum Masterem?
Następny artykułZakup nowych słuchawek: douszne czy tradycyjne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj