Jak zostać Scrum Masterem?

Framework Scrum jest coraz częściej używany przez firmy o różnej liczbie pracowników, które szukają skutecznych sposobów na wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Aby wszelkie procesy mogły przebiegać bez zakłóceń, w swoim teamie warto mieć Scrum Mastera. Czy szkolenie Professional Scrum Master jest wystarczające, przyszły Scrum Master wykonywał prawidłowo swoje zadania?

Czy samo szkolenie Professional Scrum Master wystarcza?

Pierwszym krokiem do stania się tzw. przywódcą służebnym jest odbycie szkolenia Professional Scrum. Najlepiej przygotować się do niego, a także zrozumieć kolejnego etapy dzięki wsparciu mentora. Jest możliwe dzięki osobie ze struktury wewnętrznej Twojej firmy.

Jeżeli jednak nie posiadacie takiego stanowiska, a przede wszystkim pracownika o wymaganych do tego tytułu kompetencjach, pomocy należy poszukać na zewnątrz. Może to być np. firma, która na co dzień pracuje we frameworku Scrum lub nawet zajmuje się profesjonalnie szkoleniem kolejnych specjalistów.

Szkolenie Professional Scrum Master obejmuje nie tylko teorię, ale przede wszystkim praktyczne zajęcia związane z pracą we frameworku. Dzięki temu od początku uczysz się, w jaki sposób implementować prezentowane metody do funkcjonowania Twojej organizacji.

Powinieneś wprowadzić Scrum w pierwszej kolejności do własnego trybu pracy i priorytetyzacji zadań, aby następnie potrafić dzielić się swoim doświadczeniem z innymi.

Tak więc szkolenie jest świetną podstawą do nabycia nowych i wartościowych kompetencji z zakresu Scrum, ale tylko używając ich w praktyce, można zauważyć faktyczne zmiany w pracy swojej i swoich współpracowników.

Jakie są obowiązki i cechy dobrego Scrum Mastera?

Scrum Master to bardzo odpowiedzialne stanowisko, które jednak w odróżnieniu od stanowisk managerskich, nie zajmuje się ustalaniem pracy swoich podwładnych. Tak więc co należy do obowiązków przywódcy służebnego? Jak sama nazwa wskazuje, jest on po to, aby pomagać członkom swojego zespołu w wykonywaniu obowiązków i dbać o ich potrzeby. Scrum Master jest osobą, która m.in.:

  • pomaga zrozumieć Scrum pozostałym pracownikom swojej firmy,
  • jest odpowiedzialny za właściwe stosowanie frameworku Scrum,
  • czuwa nad procesem dostarczania produktu, w tym sprawnego przekazywania feedbacku, w celu szybkiego naprawienia błędów i nieprawidłowości,
  • kształtuje w swoim zespole myślenie długoterminowe, które pozwala na lepsze zaplanowanie swoich obowiązków oraz wywiązywanie się z planowych zobowiązań,
  • dba o elastyczność oraz zaufanie, które są spoiwami dobrej współpracy zarówno w całej organizacji jak i poszczególnych zespołach projektowych.

Scrum Masterem można zostać dzięki uczęszczaniu na certyfikowane szkolenia Professional Scrum Master, ale także pod okiem doświadczonego mentora. Najważniejsze jest aby poznany framework aplikować w strukturach własnej firmy, co sprawi, że każdy projekt będzie dostarczany na czas i wysokiej jakości. Scrum Master czasem praktyki nabierze również takich kompetencji jak empatyczne podejście do innych ludzi, zarządzanie czasem, projektami, priorytetami i zespołem, a także obsługa klienta i networking.

Poprzedni artykułNajlepsze pozycjonowanie, czyli jakie treści promuje Google
Następny artykułOptymalizacja szybkości działania strony na WordPress

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj