Rozliczenie PIT-u przez Internet – jak to zrobić?

Każda osoba, niezależnie od tego, czy osiągała dochód na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, prowadziła swoją działalność gospodarczą, czy w danym roku podatkowym osiągała inne przychody, jeśli podlega obowiązkowi podatkowemu, jest zobligowana do rozliczenia się z fiskusem. Zeznanie roczne może złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, przesłać je pocztą lub rozliczyć je przez internet. Z tej ostatniej opcji obecnie korzysta coraz szersze grono podatników. Jak jednak rozliczyć PIT przez internet? Podpowiadamy.

Darmowy program do rozliczenia PIT przez Internet

Możliwość wypełnienia i przesłania zeznania podatkowego przez internet docenia wielu podatników. Brak konieczności dojazdu do urzędu skarbowego i czekania w wielogodzinnych kolejkach jest sporym ułatwieniem. Żeby wypełnić zeznanie roczne przez internet, należy w pierwszej kolejności wybrać program, który umożliwi nam tę czynność. 

Obecnie PIT przez internet możemy wysłać, korzystając ze specjalnego programu do PIT. Nie trzeba go pobierać na komputer, ponieważ wszystkie działania mogą być na nim wykonane z poziomu przeglądarki internetowej. Takie narzędzie dedykowane jest osobom, które zastanawiają się, jak łatwo rozliczyć PIT przez internet? Rozliczenie PIT online może nastąpić jednak również za pośrednictwem rządowego portalu Twój e-PIT lub przez system e-Deklaracje przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Jak wypełnić PIT przez Internet?

Po doborze odpowiedniego programu należy wybrać formularz PIT, który jesteśmy zobowiązani uzupełnić. Za pomocą takiego oprogramowania możemy wypełnić różne deklaracje podatkowe, zarówno PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, jak i PIT-19A.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej powinny wybrać formularz PIT-37. Z kolei podatnicy, którzy sami składali zaliczki na poczet podatku dochodowego i rozliczają swoją działalność na zasadach ogólnych, wypełniają formularz PIT-36. Po wybraniu odpowiedniego portalu i deklaracji podatkowej należy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących na przykład formy rozliczania się, należnych ulg i odliczeń, a także OPP, na którą chcemy przekazać 1,5% podatku.

Jak wysłać PIT rozliczony przez Internet?

Po wypełnieniu odpowiedniej deklaracji należy sprawdzić ją pod kątem poprawności danych, a następnie zaznaczyć opcję akceptuj i wyślij lub wcisnąć przycisk z podobnym sformułowaniem. Po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z przesłaniem zeznania podatkowego drogą elektroniczną podatnik powinien pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Taki dokument należy przechowywać przez okres 5 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here