Wśród elementów ochrony przeciwpożarowej pojawiają się m.in. hydranty wewnętrzne. Te umieszczone na sieci wodociągowej urządzenia mają większy zasięg niż gaśnice i powinny być stosowane w określonych sytuacjach. Takie przedmioty spotyka się w budynkach użyteczności publicznej. Rodzaj zamontowanego hydrantu zależny jest od wysokości i powierzchni nieruchomości oraz typu potencjalnego zagrożenia. Co należy wiedzieć o zastosowaniu wewnętrznych hydrantów?
Hydranty wewnętrzne – gdzie powinny się znaleźć?
Według obowiązujących norm prawnych, hydranty muszą być stosowane w obiektach najbardziej narażonych na pożary. Ważnym wyznacznikiem są tutaj strefy pożarowe zakwalifikowane do kategorii zagrożenia ludzi, które oznacza się skrótem ZL. Hydranty wewnętrzne powinny też pojawić się w obiektach przemysłowo-magazynowych oraz budynkach wysokich i wysokościowych. Należy umieścić je również w garażach. Urządzenia z tej kategorii można rozpoznać dzięki odpowiednio oznakowanym, często czerwonym szafkom. W środku znajduje się zwinięty wąż półsztywny z prądownicą, bęben i zawór. Możliwe jest też montowanie elementów bez dodatkowej obudowy. Skąd wiedzieć, jaki rodzaj hydrantu powinien pojawić się w danym budynku?
Rodzaje hydrantów i ich zastosowanie
Hydranty wewnętrzne dzieli się ze względu na średnicę węża. Można tu wyróżnić modele oznaczone jako DN 25, DN 52 i DN 33. W obiektach, w których stosuje się hydranty konieczne jest zwykle umieszczanie ich na każdej kondygnacji. Przepisy określają dokładne wskazania dotyczące powierzchni budynków i rodzajów zagrożenia. Aby zrozumieć ogólnie, jakie urządzenia będą potrzebne, można najpierw skorzystać z poniższych wskazówek.
Hydranty DN 25 z wężem półsztywnym to te, które wykorzystuje się w budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego. Są to więc szkoły, banki, sklepy oraz miejsca takie jak internaty lub hotele. To jedne z bardziej popularnych urządzeń. Osoby zainteresowane zakupem pewnych i sprawdzonych modeli zgodnych z wszelkimi normami odnajdą je na stronie https://sklep-ppoz.pl/Hydrant-25.
Hydranty DN 52 wyposażone są w węże płasko składane. Te elementy montuje się w budynkach produkcyjnych i magazynowych. Przebywając w obiekcie, w którym zastosowano takie rozwiązanie należy pamiętać, że ze względu na specyficzny rodzaj węża przed użyciem konieczne jest jego całkowite rozwinięcie. Inaczej swobodny przepływ wody nie jest możliwy.
Hydranty DN 33 z wężem półsztywnym wykorzystywane są z kolei w garażach i na zamkniętych parkingach.
Montaż i użytkowanie hydrantów – ważne informacje
Poszczególne rodzaje hydrantów muszą być nie tylko dopasowane do strefy pożarowej, ale też odpowiednio rozmieszczone. Urządzenia należy montować przy drogach komunikacji ogólnej. Dlatego też znajdują się zwykle na korytarzach, w przejściach, przy wejściach do budynków i wyjściach ewakuacyjnych. Zależnie od modelu dostępne są hydranty o różnych dopuszczalnych długościach węża. Zastanawiając się nad tym, które urządzenie wybrać trzeba wziąć pod uwagę wielkość budynku. Zasięg hydrantów musi bowiem obejmować całą jego powierzchnię. Dlatego też czasem konieczne jest umieszczanie więcej niż jednego hydrantu na danej kondygnacji.
Jeśli chodzi o to, w jakim miejscu zamontować urządzenie, należy pamiętać o możliwości swobodnego rozwinięcia węża. W pobliżu szafki z hydrantem nie mogą znajdować się żadne przeszkody, które utrudniłyby to zadanie gaszącym osobom. Odpowiednio dobrane elementy ochrony przeciwpożarowej pozwolą zadbać o bezpieczeństwo osób przebywających w budynku.