BIOS nie widzi dysku SSD, co zrobić?

Bios – to podstawowy system wejścia oraz wyjścia. Jest to rodzaj podsystemu komputera za pomocą, którego konfigurujemy jego podstawowe funkcje. Aby wejść do ustawień biosu należy wcisnąć lub przytrzymać określony klawisz przez producenta. Większość komputerów pracuje pod kontrolą Biosów Award i Phoneix. Różnią się one tylko interfejsem. 

Dysk SSD – to szybki dysk twardy. W odróżnieniu od klasycznych dysków hdd nie posiada on ruchomych części, dlatego działa on cicho oraz dzięki temu komputer działa szybciej i lepiej. Zaletą takich dysków jest to że się nie nagrzewają dzięki temu zużywają mniej energii i laptopy wyposażone w nie działają dłużej na baterii.  

Rodzaje dysków SSD a BIOS

Dysk SSD 2,5 cala – jest to jeden z najpopularniejszych dysków, które znajdziemy w laptopach. Znajduje się on w lekkiej obudowie i podłącza się go za pomocą złącza SATA. Jego najczęściej spotykana pojemność to 500GB.

Dysk PCI-Express SSD – najdroższy rodzaj dysku z najlepszą wydajnością. Jego szybkość podczas wymiany danych zależy od jakości gniazda jakie dysk posiada. 

MsataSSD – tego typu dyski są mniejsze od dysków 2,5 cala i montowane są one w urządzeniach mobilnych np. w niektórych laptopach.

M.2.SSD – ten rodzaj dysku obsługuje SATA jak i PCI-E ten rodzaj dysków ze względu na kształt idealnie pasuje do tabletów.  

Co zrobić jeśli bios nie widzi dysku SSD?

Najczęściej taki problem występuje w momencie gdy użytkownik ma źle skonfigurowane ustawienia bios. Problem może też występować po stronie mechanicznego uszkodzenia płyty, kabla lub samego dysku SSD. 

Sposób 1 Dopasowywanie parametrów bios

Najczęściej bios nie widzi dysku przez złe ustawienia portu SATA. Może być on wyłączony lub nie działać w odpowiednim trybie. 

Właściwa konfiguracja sata 

Nowoczesne płyty obsługują kilka portów szeregowych ATA. W przypadku dysku SSD należy wybrać opcję AHCI. 

Ustawienia daty oraz godziny w BIOS na SSD

Najczęściej problemy występują z powodu awarii, która spowodowała zmianę godziny oraz daty np. poprzez źle ustawiony region, brak prądu lub w przypadku laptopa zepsutej baterii. W takim przypadku powinniśmy wtedy ustawić rzeczywiste wartości tych parametrów.  

Metoda 2 Resetowanie ustawień bios

W niektórych nowoczesnych płytach istnieje opcja restartu ustawień bios. Powinniśmy to wykonać w przypadku gdy nie mamy już pojęcia co może być nie tak i dlaczego wciąż bios nie widzi naszego dysku SSD? Ustawienia możemy przywrócić z poziomu biosa lub w niektórych komputerach przytrzymując przycisk power lub dedykowaną dla naszego sprzętu kombinacje przycisków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here