Jak namierzyć zgubiony telefon po imei?

Chyba każdemu z nas zdarzyło się czasem zapomnieć, gdzie zostawiliśmy swój telefon. Wówczas gorączkowo przeszukujemy kieszenie i torebkę. Wówczas możemy odetchnąć z ulgą, gdy zguba się znalazła. Jednak w wielu przypadkach możemy nie mieć tyle szczęścia, a telefon może zostać po prostu skradziony. Nie musimy wpadać od razu w panikę, gdyż zgubiony lub skradziony telefon, możemy namierzyć przy pomocy IMEI. Jak to zrobić?.

IMEI telefonu, co to tak właściwie jest?

IMEI to skrót od angielskiej nazwy International Mobile Equipment Identity. Oznacza to, że jest to indywidualny numer każdego wyprodukowanego telefonu. W jego skład wchodzi 15 cyfr, z których dwie pierwsze to kod, sześć kolejnych to numer homologacji, następne sześć cyfr to numer serii, a ostatnia z nich to suma kontrolna. Dzięki temu możliwe jest zidentyfikowanie telefonu, który znajduje się poza siecią komórkową. Zwykle nadrukowany on jest pod baterią na naklejce lub może znajdować się na tylnej obudowie. W przypadku telefonów nieotwieralnych IMEI znajdziemy na małej karteczce, w miejscu wysuwanego gniazda na kartę SIM.

Jak operatorzy widzą nasz telefon dzięki IMEI?

Jeśli nasz telefon został zgubiony, mamy więc duże szanse, że dalej leży on w tym samym miejscu i ma połączenie z siecią komórkową. Co znacznie ułatwia poszukiwania. Operatorzy dysponują stacją bazową BTS. Jest to stacja, która umożliwia im zidentyfikowanie naszego urządzenia, przy pomocy trzech numerów:

  • pierwszym z nich jest po prostu nasz numer telefonu
  • drugim jest numer seryjny naszej karty SIM
  • trzecim jest wspominany już numer IMEI

Jak odbywa się więc proces identyfikacji i poszukiwania urządzenia?. Wspominana stacja BTS to nic innego jak baza danych nadajników z całej Polski. Jeśli więc przypuszczamy, że nasz telefon nadal ma połączenie z siecią komórkową, musimy niezwłocznie udać się do naszego operatora komórkowego. Jest on wstanie sprawdzić, do którego z nadajników BTS zalogowało się ostatnio nasze urządzenie, a następnie podać jego przybliżoną lokalizację.

Jak namierzyć skradziony telefon po IMEI?

Niestety w tym przypadku sytuacja znacznie się komplikuje. Skradziony telefon zwykle pozbawiony jest karty SIM i odnośnika, który mógłby połączyć go z siecią komórkową zewnętrzną. Wówczas możemy jedynie udać się na policję, która dysponuje specjalnymi narzędziami i oprogramowaniem, do namierzania telefonów wyłącznie dzięki numerowi IMEI. Z doświadczenia jednak wiadomo, że ranga sprawy jest zbyt niska, by policja mogła się tym zainteresować. W sytuacji gdy telefon zostanie wykorzystany do popełnienia przestępstwa, wówczas może zostać uruchomiona procedura jego namierzania,

Poprzedni artykułCo to jest USB? Rodzaje złącz USB
Następny artykułBIOS nie widzi dysku SSD, co zrobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj