Co to jest USB? Rodzaje złącz USB

Oznaczenie gniazda, jakim jest typ USB,  które  wszechstronne są spotykane na każdym kroku. Praktycznie znajduje się ono w każdym dzisiejszym urządzeniu, gdy użytkujemy je na co dzień. Warto się nieco bliżej przyjrzeć temu standardowi, a także opowiedzieć na jedno pytania: Co to jest USB oraz jakie są rodzaje złączy USB?  Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.


CZYM JEST- STANDARD ZŁĄCZY  USB?

USB słowo jako zbitka pierwszych literałów wywodzi się od ang.: Universal Serial Bus. W praktyce skrót ten oznacza uniwersalną magistralę szeregową – komputerowe złącze komunikacyjne. Jej nazwa jest zamienne stosowana z szyną szeregową służącą do wzajemnej komunikacji pomiędzy sobą urządzeń wyposażonych w taki zestaw gniazd USB (portów lub po prostu określa się to jako interfejs). Interfejs stworzono w celu zastąpienia nim przestarzałej poprzedniej technologii portów, tj. np. stare porty szeregowe i porty równoległe, np. gniazdo LPT (najczęściej służyło ono do podłączania drukarki).

RODZAJE OKABLOWANIA USB, JAKIE ONE SĄ?

Złącza USB dzielą się ze względu na typ złącza – typ A, B oraz C. Co więcej, występują  w powszechnym użyciu ich warianty o podtypie mini USB, a także micro USB. Ponadto standardy złączy USB, określają również  przepustowość. Obecnie spotykać można standardy: 2.0, 3.0 i 3.1.


[CIEKAWOSTKA]:
Samo złącze typu A może pracować zarówno w standardzie USB 2.0, jak i z USB  3.0.

Prędkości przepustowości – przesyłania danych:
Dla USB 2.0 wartość wynosi: 480 Mb/s, z kolei dla USB 3.0  jest już to odpowiednio wartość z rzędu: 5 Gb/s, a w standardzie 3.1 wartość ta wynosi już aż: 10 Gb/s.

 
Uwaga!:
Należy pamiętać o jednym, jeśli urządzenia przekroczą limit transmisji, host (koncentrator USB) także odrzuci dalsze próby komunikacji z niektórymi z nich.                                 

Cechy oraz właściwości USB 2.0 oraz 3.0- dalsze informacje

a)  USB 2.0:
Ten rodzaj gniazd został wprowadzony do obiegu masowego (produkcji i zastosowania) w kwietniu 2000 roku.

Od tamtego czasu zapewnia on przepustowość, czyli przesyłanie danych na poziomie 480 Mb/s (w trybie: Hi-Speed) i zużywa on około  500 mA prądu.  Standard  USB 2.0 pracuje w trybie half-duplex, inaczej dane są przesyłane w danym czasie tylko w jedną stronę. Przykładowo z komputera do urządzenia do pamięci masowej telefonu komórkowego bądź z telefonu do komputera- przenigdy w obie strony równocześnie. Długość kabla / przewodu wynosi ona:  do 5 metrów.

Rodzaje kabli oznaczonych jako USB 2.0:

  • Kable USB 2.0 (A męski przeważnie jego wtyczka wchodzi do interfejsu. żeńskiego złącza podtypu B).
  • Kable USB 2.0 – mini USB.
  • Kable USB 2.0 – micro USB.
  • Kable USB 2.0 – Lightning (gniazdo najczęściej stosowane jest np. w iPhone’ach oraz iPad’ach).
  • Przedłużacze USB 2.0.
  • Kable USB 2.0 – USB C (uniwersalne podłączenie urządzenie, nie ważne, którą stroną podłączony zostaje wtyk do urządzenia końcowego).
  • USB 3.0 (ma on niebieskie wtyki złożone z pinów w środku wtyczki , a poprzednia jego generacja 2.0 posiada jeszcze czarne),

b)  USB 3.0:
Do użytku wszedł w listopadzie 2008  roku i miał na celu- zastąpienie technologii gniazdu USB 2.0. Przedmów tego rodzaju gwarantuje nam przepustowość do: 5 Gb/s (przestawianą jako: SuperSpeed) i zużywa on do 900 mA prądu. Dzięki dysponowaniu przez ten  standard- większą energią, np. ładowarki oparte na nim- znacznie szybciej naładują baterię naszego smartphone’a czy też tabletu. Standard funkcjonuje w tzw. trybie full-duplex, co sprawia, że klient jako urządzenia i host jako odbiorca mogą jednocześnie wysyłać i odbierać dane w jednej momencie- naraz.

Interfejs ten jest również w pełni kompatybilny z jego poprzednią generacją  (wersją) USB 2.0. Natomiast przepustowość jest taka, jak w 2.0.- jeżeli podłączymy USB 2.0  do USB 3.0 albo  na odwrót. Długość kabla dla podtypu gniazd USB 3.0 wynosi zaledwie do: 3 metrów.
Po pojawieniu się  na rynku – USB następnej jego generacja, oznaczanej mianem USB 3.1,  sam interfejs został przemianowany / zmieniony  w jego nazewnictwie na USB 3.1 Gen 1.

Gniazdo  takiego pokroju zostało wypuszczone i ustandaryzowane na rynku w lipcu 2013 i jest ono kompatybilne z poprzednimi standardami złączy USB. Złącze to oferuje:  osiągniecie transferu danych na poziomie do: 10 Gb/s (oznacza się je jako: SuperSpeed+) przepustowości. Dzięki temu port ten dorównał pierwszej wersji ”Thunderbolta”, co dodatkowo poskutkowało jego przemianowaniem go do formatu:  USB 3.1 Gen 2.

Odmiany kabli dla USB 3.0, są to m.in.:

  • Kabel USB 3.0.
  • Kabel USB 3.0 – typ z wtykiem USB C.
  • Kabel typu USB 3.0 – oraz odmiana micro USB 3.0.
  • USB 3.1, a także wersja jego micro 3,1.
  • Przedłużacze tzw. koncentratory portów USB 3.0.

Uwaga!: Niektórzy producenci sprzętu- szczególnie Ci mniej znani,  oni używają nadal starego systemu nazewnictw, czyli oznaczeń 3.0 i 3.1.
Należy zwracać na to szczególną uwagę. Wszystko po to, żeby mieć pewność, z którym standardem mamy aktualnie do czynienia, zatem należy po prostu sprawdzić przepustowość dla: 5 Gb/s, jest to 3.1 Gen 1 (dawniej oznaczane pod postacią 3.0), a dla zakresu do 10 Gb/s, wówczas jest to 3.1 Gen 2 (dawniej występują pod oznaczeniem jako 3.1).

*****************
Od tej chwili jest nam znany termin portów USB 2.0; 3.0, a także jego konkretny podział. Teraz tylko należy zwracać jedynie uwagę na oznaczenia gniazd magistrali USB, aby kupić ten konkretny kabel bądź sprzęt wyposażony w te konkretne gniazdo, które  nas interesuje.
Powodzenia w doborze kabli i urządzeń opartych i współpracujących ze sobą, za pomocą powyżej opisanego standardu złączy i okablowania, stosowanego przez nas w codziennym życiu.

Poprzedni artykułRangi w LoLu – rangi w League of Legends – lista
Następny artykułJak namierzyć zgubiony telefon po imei?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj