Czym są i jak działają punkty dostępowe?

Nowoczesne technologie potrafią niekiedy sprawić nieco problemu. Trzeba bowiem sporo czasu, aby dobrze opanować ich obsługę, a na rynku nieustannie pojawiają się nowe innowacje. Należy wobec tego być ciągle na bieżąco, co pozwoli nie przegapić żadnej nowinki. Mowa tu zwłaszcza o sytuacjach, gdy prowadzi się przedsiębiorstwo i planuje się usprawnić jego działanie.

Punkty dostępowe – co to takiego?

Punkty dostępowe – urządzenia, jakie umożliwiają hostom dostanie się do sieci komputerowych poprzez bezprzewodowy nośnik transmisyjny, którym są fale radiowe. To najczęściej mosty, mające zdolność łączenia sieci lokalnej (LAN) z bezprzewodową siecią lokalną (WLAN). Muszą wobec tego mieć przynajmniej dwa interfejsy sieciowe:

  • przewodowy, łączący PD i sieć standardu IEEE 802.3, ewentualnie modem standardu DSL,
  • bezprzewodowy, który działa w oparciu o standard IEEE 802.11 (Wi-Fi).

Praktycznie wszystkie aktualnie produkowane punkty dostępowe są wyposażone w router, będący bramą sieciową, koncentrator sieciowy oraz serwer DHCP. Do części z nich dodaje się ponadto interfejs standardu USB. Dzięki temu da się podłączyć, a także współdzielić urządzenia, takie jak chociażby drukarka.

Sposób działania punktów dostępowych

Dzięki punktom dostępowym można zapewnić połączenie z Internetem kilku urządzeniom, które znajdują się w jego zasięgu. To idealne rozwiązanie w przedsiębiorstwach, w jakich wielu pracowników potrzebuje jednocześnie dostępu do sieci, aby wykonywać swoje codzienne obowiązki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu sprzęt posiada ograniczony zasięg. Da się go jednak znacznie zwiększyć, wykorzystując do tego zewnętrzne, konfigurowane anteny.

Na prawidłowe działanie punktów dostępowych wpływa przede wszystkim ich umiejscowienie, obecność innych elektronicznych urządzeń, jakie działają na tej samej częstotliwości oraz warunki atmosferyczne, jeżeli znajdują się one na zewnątrz. Nie jest również możliwe, aby obsłużyły one dowolną liczbę komputerów. Konkretna ilość sprzętu, który może dzięki nim połączyć się z siecią internetową, zależy od danego modelu.

Czy korzystanie z punktów dostępowych jest bezpieczne?

Część przedsiębiorców obawia się, że korzystanie z punktów dostępowych może znacznie podwyższyć ryzyko przechwycenia poufnych danych z komputerów ich pracowników. Bezpieczeństwo w trakcie obsługiwania sieci bezprzewodowych jest niesamowicie istotne, ponieważ każdy komputer, jaki znajduje się w zasięgu konkretnej sieci i ma bezprzewodową kartę sieciową, posiada możliwość korzystania z jej zasobów.

Ruch w sieci bezprzewodowej skupia się wokół PD. W związku z tym odpowiada ono za ochronę transmisji. Najłatwiejszym sposobem, aby skutecznie kontrolować dostęp, jest filtrowanie adresów MAC. Robią to administratorzy sieci przez wykorzystanie punktu dostępowego. Przypisują w tym celu do każdego PD listę konkretnych adresów MAC, jakie mogą się dzięki temu sprzętowi połączyć z siecią.

Można też zdecydować się na filtrowanie adresów IP, aczkolwiek nie poleca się tej metody, gdyż łatwo podszyć się pod konkretny adres. Niektórzy stosują natomiast klucze WEP, jednakże są one stosunkowo proste do złamania. Ich zamienniki to protokoły WPA i WPA2, zapewniające większe bezpieczeństwo. Ciągle jednak trwają prace nad tym, aby wdrożyć jeszcze skuteczniejszą ochronę, co pozwoli zapobiec przechwyceniu poufnych danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here