Czujniki światłowodowe – co to jest i jakie są ich zastosowania?

Chcesz dowiedzieć się więcej o czujnikach światłowodowych? W takim wypadku nasz artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przygotowaliśmy szczegółowe informacje na temat tego w jaki sposób działają te urządzenia i do czego dokładnie służą. Przygotowaliśmy też parę praktycznych porad, dzięki którym ich używanie stanie się prostsze!

Czujniki światłowodowe – podstawowe informacje

To urządzenia, które wykorzystują efekty optyczne w światłowodach do pomiaru różnych parametrów lub zjawisk. Czujniki światłowodowe działają na zasadzie mierzenia zmian w propagacji światła wewnątrz światłowodu lub na interakcji światła z otoczeniem czujnika. 

Profesjonalne czujniki światłowodowe charakteryzują się wysoką czułością, odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne oraz możliwością wykonania pomiaru na dużą odległość. Są szeroko stosowane nie tylko w branży telekomunikacyjnej, ale także wielu innych dziedzinach takich jak przemysł motoryzacyjny, budownictwo czy medycyna.

Czujniki światłowodowe mają różne podtypy. Każdy z nich służy do pomiaru innego parametru lub zjawiska. Wśród przykładów można wymienić między innymi:

  • czujniki światłowodowe temperatury – monitorują zmiany temperatury
  • czujniki światłowodowe ciśnienia – informują o zmianach ciśnienia
  • czujniki światłowodowe przemieszczenia – z ich pomocą można sprawdzić ruchy, drgania lub przemieszczenia struktury
  • czujniki światłowodowe naprężeń – monitorują obciążenia strukturalne i inne siły działające na materiał
  • czujniki światłowodowe odkształceń -mierzą deformację lub zmiany kształtu struktury, do której przymocowany jest światłowód

Czujniki światłowodowe – jak używać?

Wykorzystanie czujników nie jest skomplikowanym procesem, ale może różnić się nieznacznie w zależności od zastosowanego rodzaju. Poniżej przedstawiamy procedurę postępowania:

  1. Instalacja – światłowód należy podłączyć do czujnika i działającego źródła światła. 
  2. Kalibracja – jeżeli dane czujniki światłowodowe wymagają konfiguracji przed użyciem, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Wykonanie pomiaru i analiza wyników – warto porównać otrzymane wyniki z wartościami referencyjnymi. To najłatwiejszy sposób na wykrycie wszelkich anomalii. 
  4. Naprawa i konserwacja – jeżeli wyniki odbiegają od normy, należy dokonać niezbędnych napraw. Pomiary i niezbędne zabiegi konserwacyjne (w tym czyszczenie) należy dokonywać regularnie.

Czujniki i inne akcesoria w atrakcyjnych cenach – Interlab

Jeżeli zależy Ci na precyzyjnych pomiarach i szybki wykryciu wszystkich anomalii, warto zainwestować w jakościowy sprzęt. Dostaniesz go w sklepach specjalizujących się w technologii światłowodowej. Szczególnie mocno polecamy Interlab. Więcej szczegółów na temat oferty znajdziesz na stronie www.interlab.pl.

Interlab to sklep, w którym znajdziesz nie tylko czujniki światłowodowe, ale także inne narzędzia związane z technologią światłowodową i telekomunikacyjną. Zakupisz tam między innymi testery telekomunikacyjne, w tym analizator sieci, urządzenia umożliwiające pomiary kabli miedzianych, symulatory Ethernet i nie tylko. Dlatego nie czekaj ani chwili dłużej i skorzystaj z najlepszych okazji! 

Poprzedni artykułCo musisz wiedzieć przed wyposażeniem magazynu
Następny artykuł5 zalet związanych z outsourcingiem usług w e-commerce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj