Co musisz wiedzieć przed wyposażeniem magazynu

Magazyn logistyczny to miejsce, w którym przechowuje się różnego rodzaju towary oraz przemieszcza je pomiędzy wyznaczonymi strefami. Pracują w nim ludzie obsługujący pojazdy, maszyny i specjalnie zaprojektowane urządzenia, które w realny sposób wpływają nie tylko na zwiększenie wydajności, ale równocześnie pozwalają na wzrost bezpieczeństwa pracowników magazynowych oraz minimalizację ryzyka wypadku. Jakie wyposażenie magazynowe powinno się znaleźć w magazynie? Czy wyposażenie magazynu zautomatyzowanego wymaga implementacji innych szczególnych systemów? To tematyka, którą zajmiemy się w tym artykule, zapraszamy.

Techniczne wyposażenie magazynu

Główną rolą magazynu jest zadbanie o składowane w nim ładunki w taki sposób, by zapewnić im odpowiednie warunki, czyli takie, które nie wpłyną na utratę ich właściwości. Składowane w hali magazynowej mienie musi być bezpieczne, dla przechowywanych surowców i ludzi. By proces ten przebiegał efektywnie, by zachować dostęp do każdej jednostki towarowej oraz by zoptymalizować czas transportu ładunków wewnątrz obiektu potrzeba specjalistycznego wyposażenia magazynowego – regałów oraz wózków widłowych.

Wyposażenie magazynu – systemy regałów magazynowych

Regały magazynowe to podstawowe meble montowane w przestrzeni magazynowej. W zależności od tego jak duży jest magazyn, jaka jest specyfika przechowywanych produktów, jaki ich rodzaj, rotacyjność oraz w jaki sposób będą obsługiwane można dokonać wyboru systemu regałowego, który najlepiej spełni założone oczekiwania. W większości magazynów występuje kilka systemów składowania, tak by możliwe było przechowywanie różnych towarów. Wśród regałów magazynowych wyróżniamy:

  • regały półkowe,
  • regały paletowe,
  • regały wjezdne,
  • regały przejezdne,
  • regały przepływowe,
  • regały wysokiego składowania.

Wyposażenie magazynu – środki transportu wewnętrznego

Wózki widłowe, bo o nich mowa, stanowią podstawowe techniczne wyposażenie magazynu. Dzięki nim realizowany jest transport poziomy i pionowy w znacznie szybszym tempie aniżeli byłoby to możliwe tylko za pomocą ludzkich mięśni. Do środków transportu technicznego zaliczamy:

  • wózki widłowe paletowe,
  • wózki widłowe czołowe,
  • wózki widłowe podnośnikowe,
  • wózki widłowe do kompletacji,
  • wózki systemowe VNA, przeznaczone do bardzo wąskich korytarzy,
  • wózki do obsługi regałów wysokiego składowania.

Wyposażenie magazynu zautomatyzowanego

Rozwiązania automatyczne mogą zoptymalizować nie tylko działania magazynowe, ale także przyczynić się do zmniejszenia kosztów obsługi: pensji pracowników magazynowych czy wydatków związanych z powiększeniem floty wózków widłowych. Wyposażenie magazynu automatycznego stanowią:

  • systemy przenośników rolkowych, taśmowych, łańcuchowych,
  • przenośniki napędzane i grawitacyjne.

Technologie automatyczne można wdrożyć w magazynie w każdym momencie, zarówno na początkowym etapie projektu jak i później, w istniejącym już obiekcie. Natomiast w niektórych przypadkach automatyzacja dokonuje się etapami i należy brać pod uwagę jej wielopłaszczyznowość.

Doskonałym przykładem zastosowania mechanizmu automatycznego w magazynie przemysłu 4.0 jest implementacja systemu odpowiadającego za ładunek i rozładunek towarów w strefie przyjęć Q-Loader. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest pobranie z naczepy lub oddanie na nią 33 zapełnionych palet w czasie krótszym niż 6 minut, co znacznie wpływa na zwiększenie przepustowości i daje szansę na zmniejszenie liczby doków magazynowych. Automatyzacja tego procesu minimalizuje także ryzyko uszkodzenia towaru oraz zwiększa bezpieczeństwo pracowników.

Magazyn można też wyposażyć w automatyczny system gęstego składowania Q-Block. Jego koncepcja opiera się o zastosowanie regałów typu Radio Shuttle i polega samoczynnej obsłudze procesu składowania i pobierania ładunków za pomocą windy towarowej Q-Lift oraz wózka wzdłużnego Q-Mover i wózka poprzecznego Q-Shuttle. To rozwiązanie automatyczne przyczynia się do zwiększenia gęstości składowania poprzez maksymalną optymalizację dostępnej przestrzeni.

Wyposażenie magazynowe – podsumowanie

W celu stworzenia wydajnie działającego magazynu należy wziąć pod uwagę szereg obecnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz nakreślić plan, w kierunku którego firma będzie się rozwijać w przyszłości. Wybór odpowiedniego sprzętu uzupełni wysiłek ludzki i umożliwi ciągłe podnoszenie poziomu efektywności oraz utrzymanie konkurencyjności na rynku.

Szukasz wyposażenie magazynu? Sprawdź: https://wdx.pl/oferta/.

Poprzedni artykułSklep internetowy – jak zacząć?
Następny artykułCzujniki światłowodowe – co to jest i jakie są ich zastosowania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj