Nielimitowany internet w roamingu – jak włączyć?

Wybierając się za granicę, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Jedną ze spraw, o którą należy zadbać, jest kwestia roamingu w naszym telefonie. Dowiedz się, co to jest roaming i jak sprawdzić, czy roaming jest włączony.

Spis treści:

  1. Co to jest roaming i kiedy z niego korzystamy?
  2. Jak włączyć roaming?
  3. Strefy internetu w roamingu

Pakiety internetu, które operatorzy udostępniają nam w ramach abonamentu czy innych usług, mają zazwyczaj część wydzieloną na użytkowanie poza granicami kraju. Warto jednak dobrze zapoznać się z zasadami roamingu, a także wiedzieć, jak wykupić dodatkowe gigabajty w razie potrzeby.

Co to jest roaming i kiedy z niego korzystamy?

Żeby zrozumieć, na czym polega roaming, trzeba mieć świadomość, jak działają operatorzy telefonii komórkowej. Podpisując umowę na abonament, bądź inną formę świadczenia usług telekomunikacyjnych, dotyczy ona działania na terenie danego kraju. W granicach państwa działa bowiem konkretna infrastruktura, stacje nadawcze itp.

Nie oznacza to jednak, że po przekroczeniu granicy nasz smartfon przestanie działać. Wskaźnik zasięgu nadal będzie aktywny, aczkolwiek być może zauważymy, że zmieniła się nazwa operatora. Oznacza to, że straciliśmy połączenie z krajową siecią i korzystamy z usług analogicznego usługodawcy w danym kraju.

Wówczas każde wykonane połączenie głosowe z polskim numerem, SMS, czy połączenie z internetem odbywa się za pośrednictwem obcego operatora i jest kwalifikowane jako usługa międzynarodowa. Wiąże się to ze zdecydowanie wyższym cennikiem i dodatkowymi opłatami. Te uzależnione są od tzw. strefy roamingu.
Obecnie, z racji ustaleń państw członkowskich Unii Europejskiej, najwygodniej korzystać z roamingu UE. W przypadku internetu na umowie z operatorem możemy zauważyć, że część z przysługującej nam paczki danych możemy wykorzystać w krajach UE, dzięki czemu nie musimy wykupować dodatkowego pakietu.

Jak włączyć roaming?

Działający roaming wymaga, aby był on włączony zarówno przez naszego operatora, jak i w telefonie, z którego korzystamy. Pakiety roamingu w UE są zazwyczaj domyślnie aktywne, jednak przed wyjazdem za granicę warto to zweryfikować. Jak sprawdzić, czy roaming jest włączony? Można w tym celu zadzwonić na infolinię operatora lub sprawdzić status usług roamingowych w aplikacji mobilnej lub BOK. Włączenie oraz wyłączenie roamingu jest bezpłatne.

Ważne jest również, aby włączone były odpowiednie ustawienia w telefonie. W urządzeniach z Androidem ustawień roamingowych należy szukać w „Ustawieniach”, w menu „Połączenia”, w zakładce „Sieci komórkowe”. Znajdziemy tam informację o tym, czy „Roaming danych” jest włączony. Warto też dodać, że jeśli w telefonie ustawiony jest ręczny wybór operatora, to za granicą urządzenie nie zaloguje się samo do innej sieci. Żeby korzystać z roamingu zagranicznego, należy zmienić ustawienia w smartfonie na automatyczny wybór sieci.

Istnieje też możliwość wykupienia pakietu internetu do wykorzystania w UE. Zazwyczaj do zrealizowania takiej usługi potrzeby jest jedynie kod aktywacyjny, wysłany bezpłatnym SMS–em na wskazany przez operatora numer. Dla przykładu w Play można kupić w ten sposób 500 MB, 1 GB lub 2 GB internetu w roamingu UE. Aktywować można dowolną liczbę paczek, w związku z tym można korzystać z praktycznie nielimitowanego internetu poza granicami kraju. Oferty tego typu mają określony czas trwania bądź działają do wykorzystania pakietu danych.

Strefy internetu w roamingu

Jak już zostało wspomniane, korzystanie z roamingu może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Te uzależnione są od stref, z jakich nawiązywane jest połączenie. Na szczęście nie trzeba pamiętać, jakie państwa przypisane są do danej strefy. Dla przykładu klienci sieci Play mogą łatwo pozyskać wszystkie najważniejsze informacje na temat roamingu. Wystarczy wysłać  SMS pod numer 115, a w treści podać odpowiedni kod, który w odpowiedzi dostarczy nam takich wiadomości jak:

  • ceny w strefie Euro,
  • sprawdzenie, w której strefie jest dany kraj,
  • ceny w strefie 1,
  • ceny w strefie 2, 
  • ceny w strefie 3.

Najczęściej jednak po zalogowaniu się do zagranicznego operatora, użytkownik otrzymuje automatyczną wiadomość tekstową z powiadomieniem o korzystaniu z sieci obcego usługodawcy, a także wiążącymi się z tym stawkami.

Warto też pamiętać, że roaming nie funkcjonuje dokładnie w miejscu, w którym przebiega granica państwa. Wszystko  zależy od tego, jak działa w danym miejscu sieć naszego operatora. Czasami telefon może połączyć się automatycznie z zagraniczną siecią jeszcze w Polsce, a w innym przypadku możemy zadzwonić bez korzystania z roamingu, przebywając fizycznie w innym kraju. Dobrze więc pilnować tej kwestii, kiedy korzystamy ze smartfona w pobliżu przejścia granicznego.

W Unii Europejskiej funkcjonują dwie strefy roamingu:

  • Strefa 1: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein;
  • Strefa 2: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Monako, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina.
Poprzedni artykułReklama cyfrowa – czy ekrany LED wciąż jeszcze są ciekawym sposobem na promocję marki?
Następny artykułCo warto wiedzieć na temat funkcjonowania i budowy stoisk targowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj