Sprawne zarządzanie danymi to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorcami. Bez względu na reprezentowaną branżę, szybki przepływ informacji, dotyczących np. oferowanych produktów, przyjmowanych dostaw lub firmowej dokumentacji, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całej organizacji. Dlatego też wydajne technologie auto id, które pozwalają zautomatyzować obieg danych, są obecnie na wagę złota. A na rynku znajdziemy np. różnego typu czytniki kodów kreskowych, sprawdzające się w praktycznie każdego rodzaju działalności.
Podstawowe typy skanerów, ich funkcjonalność i parametry
Zróżnicowanie współczesnych czytników kodów kreskowych wynika przede wszystkim z tego, że przedsiębiorcy często potrzebują odmiennych rozwiązań auto id. Wśród dostępnych skanerów można więc wyszczególnić kilka podstawowych grup urządzeń, m.in. modele przewodowe oraz bezprzewodowe. Co więcej, do pierwszej kategorii zaliczamy zarówno czytniki manualne, jak i automatyczne (prezentacyjne). Z kolei w grupie skanerów bezprzewodowych znajdują się przede wszystkim modele zapewniające ręczne rejestrowanie kodów kreskowych, w tym urządzenia o dosłownie kieszonkowych gabarytach.
Funkcjonalność wspomnianych technologii auto id z grubsza sprowadza się do tego samego – pozyskiwania danych. Jeśli jednak planujemy wdrożenie czytnika kodów kreskowych, warto zdawać sobie sprawę z pewnych niuansów. Po pierwsze, wybrany przez nas skaner będzie musiał współpracować z resztą rozwiązania systemowego, np. z komputerem lub kasą fiskalną. Dotyczy to zarówno czytnika przewodowego, jak i bezprzewodowego. Istotna jest więc obsługa odpowiedniego interfejsu komunikacyjnego, który zagwarantuje płynną łączność pomiędzy różnymi urządzeniami, np. USB, RS-232 lub Bluetooth. Po drugie, ważną kwestią w przypadku wyboru skanera jest zakres obsługiwanych kodów kreskowych. A mogą to być zarówno symbole typu 1D (np. Code 93, Code 128, EAN, GS1 DataBar), jak i 2D (np. QR, Data Matrix, PDF417) czy nawet Digimarc (tzw. znaki wodne). Po trzecie, w niektórych działalnościach kluczowe okażą się parametry odczytu, m.in. działanie w trybie wielokierunkowym albo maksymalna odległość skanowania. Natomiast przy modelach bezprzewodowych zawsze warto dodatkowo zwrócić uwagę np. na zasięg współpracy z innymi urządzeniami lub bazą komunikacyjną.
Czytniki kodów kreskowych o konkretnym zastosowaniu
Dobrym przykładem skanera kodów kreskowych o konkretnym zastosowaniu jest urządzenie przeznaczone do pracy w zabudowie. Czytniki z tej kategorii sprawdzają się przede wszystkim w różnego typu punktach handlowych, np. w sklepach spożywczych lub salonach prasowych. A ich wdrożenie na stanowisku obsługi klientów gwarantuje nie tylko automatyzację procesów związanych z prowadzeniem sprzedaży, ale także oszczędność cennej przestrzeni w miejscu pracy. Ponadto, w większości przypadków czytniki do zabudowy można dodatkowo zintegrować z różnymi modelami wag elektronicznych. Wówczas mamy do czynienia z tzw. wago-skanerem, a więc niezwykle praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem dla sklepu.
W kontekście zastosowań „specjalnych”, warto też wspomnieć o czytnikach kodów kreskowych przeznaczonych do pracy w placówkach medycznych, laboratoriach czy aptekach. W porównaniu ze standardowymi modelami, sprawdzającymi się m.in. w punktach handlowych lub usługowych, urządzenia tego typu zazwyczaj różnią się materiałami, z których są wykonane. Wszystko po to, aby były one np. odporne na częste czyszczenie przy użyciu środków dezynfekujących. Ponadto, cechą charakterystyczną takich skanerów jest ich design. W większości przypadków są one oferowane w białych wariantach kolorystycznych, a więc w barwach, które kojarzą się z pracą we wspomnianych wcześniej działalnościach.
Bo czasami największe znaczenie ma wytrzymałość urządzeń auto id
W niektórych branżach funkcje czytnika kodów kreskowych, związane z pozyskiwaniem danych czy łącznością, to cechy, które dopiero w drugiej kolejności determinują wybór konkretnego urządzenia. Wówczas przy podejmowaniu decyzji zakupowej znacznie ważniejsze okazują się parametry fizyczne, a w szczególności wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (np. upadki), odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (pyłu, brudu, kurzu, wilgoci) oraz możliwość pracy w niższych bądź wyższych temperaturach. Wzmocniona i uszczelniona konstrukcja skanera kodów kreskowych okazuje się kluczowa m.in. w przypadku wykonywania obowiązków w zakładzie przemysłowym, magazynie lub firmie świadczącej usługi w zakresie logistyki. Mowa więc o różnego typu działalnościach, w których często spotykamy się z niesprzyjającymi środowiskami pracy. A wdrażane w nich urządzenia, w tym czytniki kodów kreskowych, muszą być przygotowane na intensywną eksploatację w takich warunkach.
Na szczęście na rynku znajdziemy obecnie wiele „pancernych” modeli, które dodatkowo mogą pochwalić się wysokimi normami szczelności (np. IP65 lub IP67). I co najważniejsze, wybór takiego skanera nie oznacza wcale, że musimy zrezygnować z wysokich parametrów i zaawansowanej funkcjonalności. W większości przypadków czytniki klasy przemysłowej są nie tylko wytrzymałymi, ale też bardzo wydajnymi urządzeniami auto id, które przyczyniają się do w pełni zautomatyzowanego zarządzania danymi.