Co to znaczy WTF, XD, BTW, LOL, IDK, UWU, OMG, LMAO, KK? Wyjaśniamy popularne skróty Internetowe

Co znaczą popularne skróty internetowe? Wyjaśniamy

Polski internet wykształcił swoją specyficzną kulturę oraz slang, składający się w dużej mierze ze skrótów, uproszczeń i zapożyczeń. O ile młodzi ludzie spędzający w tym środowisku wiele czasu nie mają problemu z odnalezieniem się w wirtualnym świecie, użytkownicy starszej daty mogą mieć już jednak problem z nadążeniem za nowinkami, internetową kulturą i ciągle ewoluującym językiem. W poniższych akapitach wyjaśniamy najbardziej popularne skróty internetowe.

Najbardziej popularne internetowe słowa i skróty – co oznaczają, jak ich używać?

Co to znaczy XD?

Szczególnie popularnym wyrazem w polskim internecie jest XD – na tyle popularnym, że zyskało status młodzieżowego słowa roku 2017. Używane jest zazwyczaj, gdy coś nas rozbawiło lub zdziwiło, gdy zobaczyliśmy dobry żart lub zabawną sytuację. Często jest również używane w sposób ironiczny, dlatego zawsze warto mieć na uwadze kontekst.

Co to znaczy WTF?

Kolejnym znanym i używanym skrótem jest WTF, pochodzące od angielskiego wulgarnego wyrażenia „what the f*ck”. Jego znaczenie to mniej więcej tyle, co „co do cholery”. Jak można wywnioskować z tego tłumaczenia, WTF używane jest w kontekście zaskoczenia, zdziwienia czy zaniepokojenia dziwną sytuacją.

Co to znaczy BTW?

BTW jest również tego typu skrótowcem pochodzącym z języka angielskiego, od wyrażenia „by the way”, które zaczyna zdanie, gdy mówiący chce zmienić temat. Jeśli ktoś w internecie używa skrótu BTW, chce on dodać dygresję lub zmienić temat.

Co to znaczy IDK?

Łatwo również natknąć się na tajemnicze IDK, często występujące jako pojedynczy komentarz lub odpowiedź, przez co ciężko odkryć jego znaczenie z kontekstu. Jest to kolejne zapożyczenie z angielszczyzny, z wyrażenia „I don’t know” oznaczającego po prostu „nie wiem”. Jeśli ktoś stosuje ten skrót, komunikuje, że nie zna odpowiedzi na dane pytanie.

Co to znaczy LOL?

LOL jest już skrótem o dwojakim znaczeniu. Może odnosić się do popularnej gry komputerowej League of Legends, ale także oznaczać po prostu śmiech (znowu z angielskiego „lots of laughs” lub „laughing out loud”).

Co to znaczy KK?

KK – wbrew pozorom to nie skrót od Kościoła Katolickiego, a jedynie szybszy sposób na napisanie „OK”.

Co to znaczy UwU?

UwU jest pierwszym w tym zestawieniu wyrażeniem, które nie jest skrótem, a emotką używaną, gdy spotyka nas coś miłego lub gdy widzimy coś uroczego jak mały kotek albo szczeniaczek.

Co to znaczy OMG?

OMG jest już bardzo starym jak na internetowy język określeniem, będącym skrótem od „oh my god”, czyli „o mój boże”. Używane w sytuacjach zaskoczenia i innego silne emocjonalnego wzbudzenia.

Co to znaczy LMAO?

LMAO to kolejny już zwrot używany w sytuacjach, gdy chcemy wyrazić śmiech. Skrót od „laughing my a*s off”.

W jaki sposób zrozumieć inne internetowe skróty?

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje mnogości i złożoności internetowego języka. Bez trzymania ręki na pulsie ciężko odnaleźć się na wszelkich forach czy grupach dyskusyjnych. Na szczęście wiele wyrażeń jest na bieżąco dodawanych do słowników online (zarówno polskich, jak i angielskich), dzięki czemu szybkie wygooglowanie danej frazy zwykle wystarcza. Jeśli nadal jednak mamy kłopot ze zrozumieniem, warto zapytać innego użytkownika o znaczenie. Wbrew pozorom wielu z nich chętnie służy pomocą dla nowicjuszy. Niezwykle przydatna jest również znajomość angielskiego, która pozwala na zrozumienie oryginalnych znaczeń wyrażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here