Grawerka laserowa do metalu – innowacyjne urządzenie dla profesjonalistów

fiber-przystawka obrotowa

Grawerowanie laserowe to innowacyjna metoda, dzięki której możliwe jest wykonywanie precyzyjnych i trwałych oznaczeń na powierzchniach metalowych. Na czym ona polega?

Jest to technologia skuteczna i uniwersalna, używana w różnych branżach. Jej liczne zalety, takie jak precyzja, szybkość, trwałość i możliwość nanoszenia różnorodnych treści sprawiają, że sprawdza się ona zarówno w przemyśle, rzemiośle, reklamie, jubilerstwie, medycynie, jak i wielu innych dziedzinach. Co należy wiedzieć na jej temat? Jak przebiega proces grawerowania laserowego?

Grawerka laserowa metalu – co to jest?

Laserowe grawerowanie metalu to zaawansowany proces polegający na żłobieniu trwałych oznaczeń i wzorów na powierzchniach metalowych za pomocą wiązki laserowej. Metoda ta znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach. Stosuje się ją między innymi jubilerstwie, medycynie, reklamie, przemyśle, rzemiośle, lotnictwie i wielu innych dziedzinach. Wybór odpowiednich parametrów lasera jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju materiału, w którym ma być wykonany grawer. Z wykorzystaniem tej technologii można grawerować metale oraz ich stopy (cynk, żelazo, miedź, aluminium, stopy magnezu itd.), metale szlachetne (srebro, złoto, tytan itd.), a także tworzywa sztuczne (laminaty grawerskie, PP, PE, PBT, POM, PA, ABS).

Proces grawerowania laserowego polega na skoncentrowaniu intensywnego promienia laserowego na powierzchni metalu. Dzięki dużej mocy impulsu lasera, materiał metalowy jest odparowywany, co powoduje zmniejszenie objętości i tworzy trwałe oznaczenia (grawer). Proces ten nie wymaga żadnej obróbki wstępnej ani końcowej, dzięki czemu jest szybki i nieskomplikowany. Powstałe w ten sposób znakowanie jest kontrastowe i wyraźne, wyróżnia się też wysoką rozdzielczością.

Laserowe grawerowanie metalu – zalety

Laserowe grawerowanie metalu jest powszechnie stosowane w różnych dziedzinach gospodarki. Co więcej – jego popularność ciągle rośnie. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu. Taki stan rzeczy to wynik licznych zalet tej technologii i przewag w stosunku do tradycyjnego grawerstwa. Najważniejsze z nich to:

 • trwałość wykonywanych w ten sposób oznaczeń;
 • silny kontrast o wysoka rozdzielczość znakowania;
 • wszechstronność (możliwość nanoszenia tekstu, logo, zdjęć, numerów seryjnych, kodów 2D itp.);
 • łatwość obróbki i brak konieczności obróbki wstępnej lub końcowej;
 • bezpieczeństwo – grawerowanie laserowe nie powoduje uszkodzeń metalu i nie wpływa na jego właściwości;
 • wysoki stopień precyzji;
 • szybkość grawerowania;
 • możliwość dopasowania parametrów lasera od potrzeb i wymagań klienta.

Gdzie stosuje się grawerowanie laserowe metalu?

Wszechstronność metody i wysoka jakość oznaczeń sprawiają, że grawerowanie laserowe metali jest wykorzystywane w różnych branżach. Najważniejsze zastosowania tej metody to:

 • jubilerstwo i rzemiosło artystyczne;
 • medycyna (np. stomatologia);
 • lotnictwo;
 • energetyka;
 • reklama;
 • przemysł motoryzacyjny;
 • przemysł elektroniczny.

To oczywiście nie wszystkie zalety grawerek laserowych do metalu. Więcej szczegółowych informacji na temat znakowarek laserowych można znaleźć na stronie  toplaser.pl, gdzie można również dokonać zakupu takich urządzeń. Grawerowanie laserowe metalu to zaawansowana i wszechstronna technologia, znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Jej liczne zalety, takie jak trwałość, wysoki kontrast, precyzja i możliwość personalizacji, przyczyniają się do rosnącej popularności tej metody.

Poprzedni artykuł7 pytań, które powinieneś zadać swojemu partnerowi IT przed rozpoczęciem współpracy
Następny artykułNa czym polega pozycjonowanie stron internetowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj