Gdzie kupić serwer VPS, aby nie dać się naciąć? 6 rzeczy do sprawdzenia przed zakupem!

Wybór serwera VPS (Virtual Private Server) nie może być podyktowany przypadkiem. Przeciwnie, mając przed sobą wiele opcji należy zwrócić uwagę na sześć bardzo istotnych rzeczy, które finalnie powinny zdecydować o zakupie. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, jak dobrać moc obliczeniową, dysk twardy, łącze internetowe, formę serwera, kopię zapasową i fizyczne położenie urządzenia.

Czym jest VPS?

Virtual Private Server, po polsku zaś Prywatny Serwer Wirtualny to usługa, w ramach której hostingodawca (właściciel serwera) wydziela na serwerze fizycznym przestrzeń wirtualnie. Oznacza to, że na jednym urządzeniu mogą znajdować się przestrzenie dedykowane poszczególnym klientom. Jest to przeciwieństwo serwera współdzielonego, to jest korzystania przez wiele osób z jednego serwera fizycznego.

Poniżej 6 rzeczy do sprawdzenia, przygotowane na podstawie artykułu i porównania ofert polskich VPS: https://jakwybrachosting.pl/vps/

Nr 1 – moc obliczeniowa

W ramach VPS na jednym rzeczywistym serwerze tworzy się kilka wirtualnych przestrzeni. Zazwyczaj każdy z użytkowników posiada przydzielony mu „udział” w pamięci RAM czy mocy procesora.Z kolei w zdecydowanej większości przypadków szybkość połączenia internetowego będzie dzielona między wszystkie osoby.

Należy sprawdzić, jak dokładnie prezentują się zasoby dedykowane. Są to przede wszystkim:

  • moc procesora CPU
  • ilość przydzielonej pamięci RAM

Wszystkie trzy parametry mają krytyczne znaczenie. Ich niedostateczny poziom może rodzić poważne problemy z funkcjonowaniem stron internetowych.

Procesor to mózg serwera. Jego moc można porównać do inteligencji ludzkiego umysłu. Im większa, tym szybciej radzi sobie z postawionymi mu zadaniami. Nawet, jeśli są bardzo złożone. Jeśli moc procesora będzie zbyt niska, obsługiwane przez niego strony będą działać bardzo wolno. A taka okoliczność potrafi skutecznie odstraszyć odbiorców. Najprostsze strony internetowe wymagają mocy obliczeniowej wynoszącej od jednego do dwóch GHz taktowania.

Pamięć RAM służy do wykonywania obliczeń na bieżąco. Im większa jej ilość, tym więcej operacji w jednej chwili może wykonać serwer. Najmniej wymagające strony internetowe powinny sprawnie działać przy dwóch gigabajtach RAM. Jednak znacznie ambitniejsze projekty będą wymagały przykładowo 16 GB RAM-u jako absolutnego minimum.

Można ponownie sięgnąć po analogię do inteligencji. Prosta strona internetowa wymaga „potencjału intelektualnego” na poziomie podstawowego dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. Z kolei strona zaawansowana to matematyka na poziomie całek i różniczek.

Przeczytaj: Najtańsze domeny internetowe: na co warto uważać?

Nr 2 – dysk

Za mała przestrzeń dyskowa oznacza, że projekt nie dojdzie do skutku. Nie uda się bowiem zmieścić na serwerze wszystkich wymaganych plików. Warto także pamiętać, że niecała udostępniona przestrzeń może zostać przeznaczona na stronę internetową. Co najmniej kilka gigabajtów pochłonie system operacyjny czy wszelkie dodatkowe oprogramowanie. Można porównać to do organizacji spotkania w mieszkaniu. Planując ilość gości należy pamiętać, że część przestrzeni lokalu stanowią meble czy ściany.

Pod żadnym pozorem nie należy wierzyć w oferty hostingu bez limitu pojemności dyskowej. Jest to fizycznie niemożliwe. Każdy dysk ma ściśle określoną pojemność, której nie da się przekroczyć. Takie oferty zazwyczaj przedstawiają nieuczciwe firmy. Umowa z taką „atrakcją” zazwyczaj zawiera bardzo niekorzystne dla hostingobiorcy (klienta) zapisy.

Warto zwrócić uwagę na oferowany typ dysku. Jego prędkość również wpłynie znacząco na jakość użytkowania strony. Dyski typu SSD mogą osiągać prędkość jedenaście razy mniejszą od dysków SSD NVMe. Nie oznacza to jednak, że są od nich gorsze. Każdy hostingobiorca powinien dobierać optymalną dla siebie prędkość – nie każdy potrzebuje bowiem takiej samej. Jednak warto wystrzegać się dysków HDD, które są najwolniejszymi na rynku.

Niektórzy hostingodawcy ograniczają możliwości dysku. Wprowadzają restrykcje co do szybkości odczytu czy zapisu danych na sekundę. Oferty tego typu firm rzadko kiedy są korzystne.

Nr 3 – położenie serwera

Dla optymalnego działania serwer VPS powinien znajdować się w fizycznej bliskości swoich użytkowników. Jest to bardzo ważne z perspektywy ich doświadczeń. Jak już wspomniano, niska prędkość działania strony może zniechęcić ich do używania jej. Zatem czymś bardzo nieoptymalnym będzie lokowanie przeznaczonej dla Polaków strony na serwerze położonym w Japonii.

Ważna jest lokalizacja serwera, nie hostingodawcy. Serwery polskiej firmy mogą znajdować się na Dalekim Wschodzie. I na odwrót – hostingodawca z Korei Południowej może ulokować swoje urządzenia w Polsce. W nielicznych sytuacjach można umieścić polską stronę na zagranicznym serwerze. Jednak warto, by znajdował się on najdalej w którymś z graniczących z Polską krajów.

Zobacz: Jak wybrać idealny hosting dla swojej strony internetowej?

Nr 4 – Internet

Prędkość łącza internetowego dzieli się na mniejsze parametry:

  • download – prędkość pobierania danych
  • upload – prędkość ich wysyłania

Niestety, ale wielu hostingodawców nie ma w zwyczaju informować o oferowanej prędkości. Jest to kwestia, o którą należy szczególnie dopytywać. Warto więc sprawdzić, jaka dokładnie będzie przepustowość i dla ilu osób będzie dostępna. Łącze może być obiektywnie szybkie. Jednak jeśli będą korzystały z niego dziesiątki osób, każdej z nich w udziale przypadnie niewielka część. Co istotne, mało który hostingodawca gwarantuje przepustowość.

Bezwzględnym minimum jest 100 MB/s. Jest to prędkość, która pozwoli na komfortowe działanie podstawowych stron internetowych. Jednak osoby tworzące popularne strony czy udostępniające do pobrania duże i popularne pliki powinny rozważyć 250 MB/s jako swoje minimum.

Z łączem związany jest transfer. Jest to limit danych, jakie można zużyć na danym łączu. Nawet najszybsze połączenie nie jest warte uwagi, jeśli połączone jest z absurdalnie niskimi limitami. Ograniczenia często są ukryte, nawet w umowach rzekomo bez limitu. Nie ma oczywiście nic złego w limitach transferu. Zazwyczaj są one wyrażane jako ilość danych możliwych do zużycia w skali miesiąca lub roku. Jednak limitem należy bardzo skrupulatnie gospodarować. Bez dobrego planu wyczerpie się on przed terminem.

Nr 5 – wirtualizacja

Wirtualność serwera może przybrać rożne formy. Najbardziej zalecanym wyborem jest pełna wirtualizacja sprzętowa. Daje ona największe pole do konfigurowania serwera wedle uznania. To właśnie na tego rodzaju serwerze można zainstalować dowolny system operacyjny czy wybrane przez siebie oprogramowanie. Dodatkowo to ten rodzaj gwarantuje pełną izolację od innych klientów.

Czym innym będzie wirtualizacja na poziomie systemu operacyjnego. W takim przypadku system czy oprogramowanie są narzucone przez hostingodawcę. Oprócz tego izolacja klientów od siebie może nie być doskonała. Oznacza to ryzyko nieuprawnionego dostępu do umieszczonych na serwerze danych.

Nr 6 – backup

Utrata danych to zdarzenie bardzo niepożądane. Najlepiej, żeby w ogóle do niego nie doszło. Jednak warto być przygotowanym na taką ewentualność. Backup jest to zapis stanu serwera w danym momencie. Jeśli dojdzie do awarii, po jej zażegnaniu można go przywrócić. Jeśli został zapisany odpowiednio wcześniej, serwer jedynie nieznacznie cofnie się w czasie.

Backup oferowany jest w różnych formach. Może być dodatkową usługą. Bywa także wpisany w cenę całości usługi. Niektórzy hostingodawcy zostawiają kwestię backupu w rękach swojego klienta. Niezależnie od oferty każdy backup powinien spełnić kilka kryteriów.

  • powinien być wykonywany co 24 godziny
  • wykonane kopie powinny być przechowywane co najmniej 7 dni

Co istotne, warto wykonywać samodzielne kopie. Nawet, jeśli są one oferowane przez hostingodawcę. Takie kopie należy przechowywać poza serwerem VPS. Bardzo rzadko, ale jednak dochodzi do awarii tak poważnych, że pochłaniają nawet kopie zapasowe. A brak jakiejkolwiek kopii oznacza konieczność budowy strony od nowa.

Poprzedni artykułBlok rysunkowy a rozwój dziecięcej wyobraźni – jak wspomagać kreatywność dziecka
Następny artykułJak wybrać najlepszy program antywirusowy? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj