Jak działa system MES? Korzyści dla przedsiębiorstwa

Skuteczne wdrożenie systemu MES pozwoli na usprawnienie szeregu obszarów funkcjonowania każdej firmy produkcyjnej. Nie to jednak inwestycja, która stanowi dodatek do funkcjonującej w przedsiębiorstwie infrastruktury. System MES to obecnie klucz do tego, by zdobyć i utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku.

Zastosowanie systemu MES w produkcyjnej rzeczywistości – praktyczne przykłady

Manufacturing Execution System to narzędzie, którego głównym celem jest zarządzanie procesami produkcji i ciągłe monitorowanie ich produktywności i wydajności. Jednym z najważniejszych funkcji systemu MES jest ciągłe pobieranie danych z maszyn stanowiących część linii produkcyjnej, ich analizowanie i przetwarzanie, co pozwala na uzyskanie jednoznacznych informacji o wydajności procesu produkcyjnego, jego słabych punktach i obszarach, w których potencjał produkcyjny nie został jeszcze w pełni wykorzystany. 

Systemy klasy MES znajdą zastosowanie w każdej firmie produkcyjnej, w której na przestrzeni ostatnich lat wdrożone zostały nowoczesne linie produkcyjne i maszyny. Te zintegrowane z systemem realizują swoje bieżące zadania, a system MES pobiera całe repozytorium danych o przebiegu zleceń, czasie trwania każdego etapu i poziomie wykorzystania maszyn i zasobów

System MES często stosowany jest do wspierania istotnych decyzji biznesowych – o zwiększeniu produkcji do poziomu zapewniającego maksimum potencjału linii produkcyjnej lub jego zmniejszeniu, jeśli na jakimś wcześniejszym etapie występują wąskie gardła. 

Jakie korzyści dla firmy płyną z wdrożenia systemu MES?

Jaka jest najważniejsza korzyść wynikająca z wdrożenia systemu klasy MES? Przede wszystkim oszczędność pieniędzy, które nie są trwonione na niezoptymalizowany proces. Korzyści są tym większe, im bardziej zaawansowany jest proces produkcyjny. System MES, dzięki przetwarzaniu tysięcy różnych czynników i danych zapewni dostęp do wiedzy o tym, które elementy produkcji należy zoptymalizować, jak je zoptymalizować oraz jak wykorzystywać efektywnie wszystkie te zasoby, którymi firma dysponuje w danym momencie.

System MES to także sposób na wzrost jakości produkcji. Natychmiastowa informacja o nieścisłościach lub błędach produkcyjnych zostanie zarejestrowana, a my, na bazie tych informacji będziemy mogli unikać tych błędów w przyszłości, zapewniając sobie powtarzalną, wysoką jakość przy zachowaniu niskich kosztów. 

Wykorzystaj potencjał Manufacturing Execution System dla zwiększenia efektywności produkcji

Wzrost wydajności dostępnej linii produkcyjnej to najłatwiejszy sposób na to, by niskim kosztem zwiększyć swoje moce przerobowe i sprostać rosnącym wymaganiom klientów. W zdecydowanej większości przypadków firmy wcale nie muszą inwestować w nowy sprzęt – wystarczy przyjrzeć się temu, jak obecny proces produkcji funkcjonuje i przeanalizować każdy element osobno, identyfikując potencjalne obszary do poprawy

System MES to wsparcie dedykowane właśnie temu celowi. Szybka analiza, jednorodny przepływ danych na linii produkcja – system i ciągłość działania – to pozwoli na uwolnienie potencjału naszych zasobów i zwiększenie efektywności produkcji bez znaczących inwestycji. 

Poprzedni artykułJak pomóc studentom z innych krajów zrozumieć treści nauczania i przeprowadzić egzaminy w wielu językach
Następny artykułHosting z SSH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj