Jak wybrać profil liceum i o czym należy pamiętać?

Wybór liceum ma znaczenie. Jednak nietrudno zauważyć, że czasami uczniowie mają problem z podjęciem decyzji, tym bardziej że klasy w liceach mogą mieć różne profile. I właśnie na tym się skupimy. Zastanowimy się jaki profil jest najlepszy.

Jak wybrać profil liceum?

Znalezienie dobrego liceum jest niezbędne, szczególnie że w dobrych liceach poziom nauczania jest znacznie wyższy. Takie szkoły lepiej przygotowują do matury, a potem studiów. Jednocześnie wybór profilu może nastręczać problemów, szczególnie gdy uczeń nie wie co chce robić po ukończeniu liceum. Profil danego liceum oznacza, że w tej klasie nacisk kładziony jest na konkretne przedmioty w stopniu rozszerzonym i podręczniki szkolne do klasy pierwszej liceum dostępne są w wersji podstawowej i rozszerzonej. Profil biologiczno-chemiczny najczęściej wybierany jest przez osoby, które chcą podjąć studia medyczne, natomiast humanistyczny wybierają osoby, które chcą zostać pedagogami bądź myślą o studiach dziennikarskich. W przypadku uczniów, którzy nie do końca wiedzą jakie studia chcą wybrać motywacja wyboru profilu jest inna, np. uczniowie, którzy nie lubią języka polskiego wybierają liceum o profilu matematycznym, zaś uczniowie, którzy nie lubią przedmiotów ścisłych wybierają liceum o profilu humanistycznym. 

Czy wybór liceum ma znaczenie? 

Podręczniki klasa pierwsza liceum często dostępne są w ofercie z zeszytami ćwiczeń. Służą one przygotowaniu uczniów do matury. Co istotne, podręczniki szkolne do klasy pierwszej liceum często znacząco różnią się od tych wykorzystywanych do nauki w technikum. Jednak droga do matury podręcznik do liceum może być też wykorzystywany w technikum. W pierwszej klasie liceum od samego początku uczniowie uczą się nowego materiału. Nie ma czasu na powtórki z ostatnich klas szkoły podstawowej. Wybór profilu powinien być związany z zainteresowaniami ucznia, jego możliwościami, ale też z planami na przyszłość. 

Wysoka jakość nauczania – wybierzcie dobre liceum

Każdy uczeń powinien pamiętać o tym, jak istotny jest wybór nowego liceum. Przede wszystkim należy kierować się poziomem nauczania. Warto też sprawdzić jaka była średnia z egzaminów w danej szkole. W ten sposób można zyskać pewność, że zostanie się lepiej przygotowanym do egzaminu. Warto sięgnąć na stronę epodrecznikiszkolne.pl, by poznać przewodnik zakupowy i wybrać odpowiednie podręczniki.                   

Poprzedni artykuł6 sposobów na to, co zrobić z niepotrzebnymi podręcznikami
Następny artykułTajemniczy branding. Co należy o nim wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj